Zajímáte-li se o možnost oddlužení, ale nevíte, zda pro vás vůbec připadá v úvahu, může vám pomoci takzvaná kalkulačka oddlužení. Ta vám orientačně vypočte, dle platných právních předpisů, jak vysokou částku můžete maximálně měsíčně splácet.

Výpočet oddlužení a pravidla oddlužení

Pro získání reálného výsledku je do kalkulačky nutno zadat čistý měsíční příjem osoby, na kterou se má oddlužení vztahovat. Bez něj se jakýkoliv výpočet neobejde a zároveň jde o číslo, které nejvíce určuje výslednou částku, kterou bude moci osoba splatit.

Čím vyšší je čistý měsíční příjem, tím více se samozřejmě dá splácet. Na druhé straně po nás chce kalkulačka oddlužení i údaje, které výslednou částku snižují. V první řadě jde o to, zda je osoba žádající o oddlužení ženatá/vdaná. Stejně tak je důležité, kolik osob žadatel vyživuje – zpravidla jde o děti. Ať už zákonný partner, nebo děti, každá z těchto osob znamená zhruba minus 80 tisíc korun splacené částky po pěti letech.

Alespoň 30% dluhu je nutné splatit

Kalkulačka online

  • Spočítejte si, kolik můžete měsíčně splácet

Spočítat

Pro ilustraci – kalkulačka oddlužení říká, že osoba s čistým měsíčním příjmem 15 tisíc korun, s manželkou/manželem a jedním dítětem je schopna splatit za pět let zhruba 291 tisíc korun. Bez dítěte a manželky je to už 436 tisíc korun.Pracujme dál se sumou 291 000 Kč – co znamená? Aby oddlužení mělo vůbec šanci na schválení, tak musí jít alespoň o 30 % dluhu, který máte splatit. To znamená, že v tomto modelovém případě by dluhy oddlužované osoby nesměly překročit 970 000 Kč. Dlužník by z výplaty přišel měsíčně o více než 7 000 Kč.

Kalkulačka může být vybavena i funkcí, která automaticky kontroluje, zda pro výši vašeho dluhu a vašich příjmů můžete oddlužení využít. Pokud tímto výpočtem nedisponuje, můžete celkovou sumu splacenou za 5 let (zde 291 000 Kč) vydělit 30 a vynásobit 100 – vyjde vám maximální výše vašeho dluhu, ale…

...pro reálné oddlužení kalkulačka nefunguje stoprocentně. Proč?

Ačkoliv kalkulačka oddlužení funguje dle právních předpisů a její výpočet je korektní, nebude rozhodující pro to, jestli soud žádost schválí, nebo nikoliv. Výpočet nebere ohled na některé poplatky a konečné rozhodnutí bude vždy na věřitelích. Proto vždy nejprve celou záležitost konzultujte s odborníky, kteří problematice rozumí a dokážou vám poradit.

Kalkulačka osobního bankrotu

Internet usnadňuje život všem, včetně dlužníků, kteří se ocitli v situaci, že své závazky nedokážou splácet. Nejenom že je možné podat návrh na osobní bankrot přes email, ale ještě před podáním žádosti si může každý vypočítat, jak ho osobní bankrot a oddlužení zasáhne a zda má vůbec šanci, že soud žádost schválí.

Složitý výpočet udělá za vás kalkulačka osobního bankrotu

Kalkulačka osobního bankrotu, neboli kalkulačka oddlužení, okamžitě spočítá, kolik peněz dokážete splatit ze své čisté mzdy za pět následujících let. Proč je to důležité? Právě do pěti let musí dlužník splatit alespoň 30 % z celkového dluhu. Při dluhu ve výši 1 000 000 Kč to je tedy alespoň 300 000 Kč. Pokud soud rozhodne, že dlužník není schopen těchto 300 000 Kč do pěti let splatit, musí žádost zamítnout.

Kalkulačka oddlužení bere v potaz i další „okolnosti“, jako je počet vyživovaných osob – záměrem je určit minimální částku, která musí dlužníkovi zůstat, aby se uživil. Tato částka se následně odečítá od čisté mzdy, která tvoří základ celé kalkulačky. Z toho nám vyjde maximální měsíční splátka, která může jít na oddlužení.

Na osobní bankrot kalkulačka nestačí

Bohužel, ani kalkulačka není všemocná – problémem jsou zejména poplatky, které v jejím výpočtu nejsou zahrnuty a mohou tvořit poměrně vysokou část splátky. Pokud máte pochybnosti, určitě vyhledejte specialisty, kteří se v problematice dokonale orientují, aby vaše žádost zbytečně nebyla odsouzena k neúspěchu.

Kalkulačka pro osobní bankrot je však ideální nástroj, kterým si snadno a rychle uděláte představu o tom, jestli jsou vaše dluhy řešitelné pomocí oddlužení, nebo nikoliv. Konečné posouzení zůstává na soudu, u kterého žádost podáváte (krajský soud, pod který spadá místo vašeho bydliště).