Ve chvíli, kdy začal platit zákon o oddlužení, se v České republice objevilo velké množství lidí, kteří chtěli této možnosti využít. Vše začalo již v roce 2009 a postupně se počet žádostí neustále zvyšoval, jelikož lidé chtějí své dluhy řešit mnohem více.

Dostat se do dluhové pasti není nic složitého. Mnohdy stačí několik neuvážených půjček, stejně jako například ztráta zaměstnání, nebo různé chybné investice. Rázem se věřitelé domáhají svých peněz a člověk ztrácí pevnou půdu pod nohama. Naštěstí možnost oddlužit se je dostupná téměř každému. Pojďme se tedy podívat na to, jak jí lidé využívají.

Počet těch, kteří oddlužení využívají, rok od roku stoupal

Pokud bychom se podívali na dlouhodobější statistiku, je třeba říci, že počet žádostí právě o možnost zákonného oddlužení rok od roku stoupal. Zapomenout však nesmíme ani na období, kdy poprvé v celé historii došlo k poklesu. Bylo tomu v roce 2014, kdy oproti předchozímu roku došlo k poklesu o 2 procenta. To samozřejmě může být dáno i tím, že v segmentu úvěrů mnohdy dochází k většímu prověřování žadatelů a půjčky tak nejsou dostupné každému, kdo si požádá. Navíc mnoho lidí má také lepší finanční gramotnost, což samotné zadlužování výrazně eliminuje.

Nejvíce podaných žádostí o oddlužení fyzických osob proběhlo v okolí Prahy

Pokud se podíváme i na geografickou statistiku, potom jasně dominuje Středočeský kraj a hned v těsném závěsu je kraj Moravskoslezský. Třetici uzavírá dle očekávání Ústecký. Naopak nejméně žádostí o oddlužení fyzické osoby má Pardubický kraj, Liberecký kraj a Vysočina. Stále je ale třeba mluvit o velmi vysokých číslech, jelikož pokud vše zprůměrujeme, tak ze zhruba 5 000 obyvatel jich o oddlužení každý rok požádá zhruba 9. To je stále číslo, které je velmi vysoké. Na druhou stranu může ukazovat i to, že lidé své dluhy chtějí řešit lépe.